Pn. Lap 22nd, 2024

Manote, kad darbo teisė yra Jūsų „arkliukas“ ir Jūs puikiai suprantate visus esminius pokyčius? Ar sugebėtumėte apie juos paaiškinti jaunesniam ar gerokai vyresniam už Jus? Praėjus pusmečiui nuo naujojo Darbo Kodekso įsigaliojimo, daugelis yra įsitikinę, kad jau tikrai įsisavino visus esminius pokyčius. Tačiau mes nusprendėme pateikti dar kelias priežastis, kodėl Jums vertėtų dar kartą panagrinėti naujojo Darbo Kodekso pokyčius.

Išnagrinėkite viską dar kartą

Daugelis jau užakcentavo aspektą, jog nemažai pokyčių nusimato ne tik darbuotojų teisų aspektu, bet ir darbdavio. Tačiau šįkart į viską žvelgsime iš darbuotojo perspektyvos.

Ar įsidėmėjote viską apie darbuotojo atleidimo tvarką?

Dėl šio aspekto dažniausiai kyla bene daugiausiai nesutarimų. 57 straipsnis kalba, kad darbuotoją galima atleisti ir be jo kaltės, nutraukiant tiek terminuotą, tiek neterminuotą darbo sutartis. Tačiau tai padaryti galima tik su tam tikromis išimtimis. Būtent naujame Darbo Kodekse aiškinamos ir pavyzdinės priežastys, kada darbdavys gali atleisti darbuotoją. Viena jų – perteklinė darbo funkcija. Tuo pačiu kinta ir atleidimo terminai. Jei šių dar neįsidėmėjote, rekomenduojame tai padaryti kaip galima greičiau. Darbo teisė nėra toks paprastas dalykas, o žinoti reikia tikrai nemažai.

Iki naujojo DK, metinis atostogų sukauptas kiekis galėjo būti 28 dienos. Ar žinote koks jis dabar?

Taip, atostogų skaičiavimo tvarka taip pat šiek tiek pakito ir tai privalo žinoti kiekvienas dirbantis asmuo. Apskritai, atostogų dienų skaičiavimas atrodė visai paprastas, nes skaičiuojamos jos būdavo kalendorinėmis dienomis. Nuo šiol jos bus skaičiuojamos darbo dienomis, tad atostogų dienų skaičių šiek tiek sumažėja. Vietoj 28 dienų – 20 darbo dienų. Visgi, pasinagrinėti vertėtų plačiau kaip jos skaičiuojamos priklauso nuo dirbamų per savaitę dienų skaičiaus.

Sąlygos gauti nedarbo išmoką – lengvesnės, tačiau yra išimčių.

Ši išmoka priklauso ne tik nuo Jūsų atlyginimo dydžio, bet taip pat ir nuo išdirbto darbo stažo. Jei nesate jo išdirbę, išmokos negausite. Taip pat išmokos dalis procentiškai kinta kas 3 mėnesius. Didžiausias įmanomas išmokos dydis gali siekti maždaug 600 eurų.

Tai dalykai, ką turėtų žinoti ir būti išnagrinėjęs kiekvienas dirbantis asmuo, tačiau savaime aišku, DK pokyčiai lies ir darbdavius. Tad panagrinėti visas pakitusias sąlygas aktualu abiem šalims. Darbo teisė – tai sritis, aktuali ne tik dirbantiems, bet ir suteikiantiems darbą.

By TSLK

Parašykite komentarą